درآزمون های انلاین به صورت رایگان شرکت کنید
0
06142271815

مراحل کلی ساخت تابلوبرق

– بخش فلز و جوشکاری:

بطور کلی نوع دستگاههای استقرار یافته در این بخش ادوات سنگین فلز کاری می باشد که به ترتیب عبارتند از:

گیوتین برش ـ پانچ های ۱۲ و ۸ تنی ـ خم ۴۰ تنی از نوع دیجیتالی ـ خم دستی ـ دستگاه مته کاری ـ دستگاه سه کاره برش (خم و سوراخ کاری شمشها) ـ دستگاه جوش ۲۵۰ A  ـ سنگ فرز.

همه قطعات ابتدا وارد بخش برش شده و به اندازه های مطلوب مطابق نقشه درمی آیند. سپس با توجه به فرم و وضعیت مورد نیاز برای هر قطعه به بخش های پانچ و خم کاری و مته کاری برده می شود (البته بعضی از قطعات مستقیما به بخش خم کاری می روند و برای بعضی دیگر ابتدا به بخش پانچ و بعد به بخش خم می رود و بعضی از قطعات ممکن است یکی از دو حالت فوق را نداشته باشد. که شرح این فرآیندها در مراحل بعدی بطور کامل توضیح داده خواهد شد ).

قطعات خارج شده از این بخش وارد بخش جوشکاری می شود در این بخش قطعات مختلف ورودی ، با توجه به نیازشان جوشکاری می شوند. برای از بین بردن اثر خال جوشها و به منظور یکنواخت کردن سطح فلز در رنگ کاری بخش های جوشکاری شده خارجی را به بخش فرزکاری می برند در این بخش سطوح جوشکاری خارجی را توسط سنگ فرز صاف می کنند این مرحله پایان کار بخش فلزکاری و تأمین یا تغذیه ورودی بخش رنگ کاری می باشد (سایر اطلاعات مربوط به این بخش شامل فضای لازم برای دستگاه ها ـ تعداد اپراتور ـ سرویس کار و مشخصات دستگاه ها در بخش بعدی به تفسیر شرح داده خواهد شد).

 

۲– رنگ کاری:

قطعات ساخته شده در بخش فلزکاری پس از پرداخت کاری وارد بخش رنگ کاری می شود در این بخش

از رنگ های ساده برای محیط باز و رنگ های چرمی برای محیط  بسته استفاده میشود

پودر رنگ را در داخل دستگاه رنگ پاش ریخته و آن را با ولتاژ ۲۰ kv   بار دار می کنند و بدنه تابلو را به زمین متصل میکنند و عمل پاشش را انجام میدهیم .

و بعد آنها را از (چنگک) آویزان می کنیم تا رنگ کمی خود را بگیرد و خشک شود. سپس قطعات نیمه خشک شده را به  (کوره) منتقل می کنیم و در درجه حرارت  ۱۸۰  ۰c در مدت ۲۰ دقیقه قرار می دهیم.

 

 

 

۳- مونتاژ بدنه و اسکلت داخلی:

در این بخش کلیه قطعات رنگ آمیزی شده با توجه به مکانهایی که برای آنها مشخص شده به همدیگر متصل می شوند. البته در مونتاژ بدنه به خاطر تلرانسی که در ساختمان قطعات وجود دارد و همچنین عدم اطمینان پانچ زنی در مرحله فلزکاری بعضی از سوراخ کاریها در این بخش روی قطعات صورت

می گیرد که در بخش فرآیند شرح آنها داده خواهد شد.

 

 

 

۴- مونتاژ الکتریکی:

بدنه و اسکلت مونتاژ شده در بخش مونتاژ وارد این بخش می شود و در این بخش کلیه ادوات الکتریکی شامل ، فیوز ـ کلید ـ کنتاکتور ـ رله ـ پریز ـ فتوسل ـ لامپ و شینه ها روی اسکلت داخلی تابلو نصب می شود و این اسکلت داخلی ، روی پایه های داخلی تابلو نصب می شود. البته در مورد (شینه های الکتریکی) داخل تابلو باید توضیح داد که این شینه ها از (نوارهای مسی) که به صورت کلاف هستند در بخش (برش شمش) با توجه به اندازه های مورد نیاز بریده و خم و سوراخ می شود و روی آن (وار نیش) قرار می گیرد سپس مدار توسط تکنسین برق تست می شود و تابلو تکمیل شده به انبار مربوطه منتقل می شود .

 

ملاحضات فنی پیرامون تولید محصول:

ورقه های موردنیاز در این تابلو از (ورقه های فلزی روغنی) به ضخامت ۲mm ساخته می شود و ابعاد تابلو متناسب با قطعات نصب شده در داخل آن می باشد بطوری که در موقع کار اپراتور روی تابلو به راحتی امکان دسترسی به تمام قطعات داخلی آن باشد و همچنین در صورت لزوم بتوانیم قطعات جانبی را به مدار وصل کنیم.

برای ایمنی بیشتر اپراتور در هنگام کار باید در این تابلو بجز (درب اصلی) ، دربی برای (محافظت شینه ها) نصب شود در این تابلو (سلولهای مربوط به روشنایی معابر باید جدا از (سلولهای توزیع) در نظر گرفته شود و اتصال سلولهای توزیع باید از شینه های مسی یا آلومینیومی باشد و مدار روشنایی معابر این تابلو باید توسط (کنتاکتور و از فتوسل) فرمان گیرد این فتوسل روی دیواره کلاهک نصب می شود.

در قسمت (رنگ آمیزی) بایستی نوع رنگ متناسب با شرایط (آب و هوایی) انتخاب شود و حتما عملیات (چربی زدایی) باید قبل از رنگ آمیزی صورت گیرد. نوع ضخامت رنگ استفاده شده هم باید توجه نمود که با آگاهی از محل نصب تابلو بین   ۲۰-۴۰ میکرون متغیر است.

شینه های مورد استفاده در این تابلو باید از جنس مس یا آلومینیوم با ضخامت (۳۰*۳mm) (طبق استاندارد) انتخاب شود و محلهای اتصال پس از سوراخ کاری کاملا تمیز شده و توسط پیچ و مهره به همدیگر متصل شوند تا حداکثر (هدایت الکتریکی) به وجود آید و شینه ها زیاد گرم نشود.

کابل ها در تابلو باید حتما توسط کابلشو به شینه ها متصل شود.

برای نصب سیم (ارت) باید حتما شینه مربوطه روی (کفی تابلو) محکم شود.

قطعات بکار رفته در این تابلو از قبیل کلید و کنتاکتور ـ فیوز ـ رله ـ فتوسل و غیره باید به نحوی وصل شود که برای (تعمیر) به راحتی در دسترس باشد و از (مارک های دارای استاندارد جهانی) تهیه شود.

بمنظور شناسایی محصول باید نقشه کامل محصول که شامل مدارات الکتریکی و سایر نکات فنی آن است در اختیار متقاضی قرار داده شود تا در (موقع تعمیر) راحت تر اقدام شود.

استانداردهای وسایل استفاده شده در این تابلو استاندارد IEC  می باشد که طبق این استاندارد مشخصات برخی از قطعات مورد استفاده در تابلو برقرار صفحه بعد می باشد .

الف ) کنتاکتورها : کنتاکتورها و هادیها بایستی طوری انتخاب شود که جریان بارنامی را به طور مداوم تحمل کند و آسیب نبیند .

۱ . افزایش درجه حرارت کنتاکتور نباید از مقدار مشخصی بالاتر برود .

۲ . کنتاکتور بایستی دارای پایداری کافی در شرایط کار باشد .

۳ . کنتاکتور باید علاوه بر تیغه های فرمان دارای تیغه های اصلی نیز باشد .

۴ . فنرهای عمل مننده بایستی زنگ نزده و خورده نشده باشد و نشود .

ب ) کلیدهای اتو ماتیک و فیوزهای کاردی :

۱ . محفظه کلید بایستی از ( فنل یا یلی استر ) با درجه خلوص بالا انتخاب شود .

۲ . ترمینالها در سمت خط تغذیه و خط بار بایستی جهت اتصال به کابل شو مناسب باشد .

۳ . کلیدها باید دارای نشانگرهای ON و OFF  باشد و دارای دستگیره اطمینان باشد و بدون برگرداندن دستگیره امکان وصل کلید نباشد .

۴ . روی هر کلید باید مشخصاتی نظیر استاندارد ـ ولتاژ اسمی ـ جریان اسمی ـ فرکانس ـ نام کشور سازنده و درجه حفاظت و … ذکر شود .

ج ) کلید های مینیاتوری :

۱ . باید از نوع حرارتی مغناطیسی باشد و استقامت کافی در برابر جریان نامی داشته باشد .

۲ . درجه حفاظت کلید با درجه حفاظت تابلو هم خوانی داشته باشد .

۳ . بدنه کلید بایستی به صورتی باشد که جریان اتصال کوتاه دائم را تحمل کند.

۴ . مشخصات کلید بایستی به صورت خوانا روی آن مشخص باشد .

د) شینه ها :

۱ . ظرفیت الکتریکی شینه فاز نباید از ۱۵۰ درصد شدت جریان اسمی کلید اصلی تغذیه کننده تابلو کمتر باشد .

۲ . شینه بایستی به ترتیب با رنگ های قرمز ، زرد و آبی باشد .

۳ . شینه بایستی طوری طراحی شود که تحمل اتصال کوتاه را داشته باشد .

ه ) سیم کشی :

۱ . سیم کشی فشار ضعیف و فرمان تابلو نباید از سیم نمره ۲ کمتر باشد .

۲ . مقدار ولتاژ تحمل سیم ها بایستی ۱۰۰۰ ولت باشد .

و ) طبق استاندارد شماره ۱۹۲۸ موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی

 

بخش های کنترل کیفیت تابلو

در این طرح تولیدی با توجه به حساسیت بخش ها ما دو بخش کنترل قرار می دهیم .

۱ . بخش کنترل مونتاژ بدنه : در این بخش کلیه قطعات و عملیات انجام شده روی آن ها مورد بررسی قرار می گیرد که به عنوان مثال : خم ها در زاویه و اندازه طراحی شده باید باشد و همچنین ابعاد آنها مطابق نقشه باشد و همچنین قطعاتی مانند درب براحتی باز و بسته شده و هیچ گونه درگیری نداشته باشد و کلیه قطعات در جای خود محکم بسته شده و ثابت قرار گرفته باشند .

به طور کلی با توجه به این مطلب که ( خطا در ساخت ) قطعات فلزی منجر به مونتاژ نشدن تابلو می شود . برای تمامی بخش های کاری آن نمی توان تلرانس در نظر گرفت ولی به طور کلی برای بخش های خم یا اتصالات تا ۳ درصد تلرانس مورد نظر است . ضایعات این بخش قابل قبول و برگشت به سیستم نبوده و جزء ( ضایعات آهنی ) تلقی می شود .

۲ . بخش مونتاژ الکتریکی : در این بخش قطعات پس از تکمیل شدن مورد تست قرار می گیرد که این تست شامل کنترل اتصالات بخش فرمان معابر توسط ( اهم متر ) و همچنین کنترل اتصالات شینه ها و اتصالات زمین می باشد . با توجه به این مطلب که جریان تغذیه این تابلوها بالا می باشد باید این کنترل به دقت صورت گرفته و خطا نداشته باشد . کوچک ترین خطا در این بخش باعث به خطر افتادن جان افراد و از بین رفتن تجهیزات گران قیمت مصرف مننده ها می باشد .

قطعات مورد استفاده در این تابلوها هم باید استاندارد و دارای برچسب کنترل کیفیت باشد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *